24 tysiące zamachów w ubiegłym roku

Poinformuj innych:

pixabay

Brytyjski ośrodek analityczny IHS Markit opublikował dane, z których wynika, że w ubiegłym roku przeprowadzono aż 24 tys. zamachów terrorystycznych na świecie. W pierwszej trójce najniebezpieczniejszych państw świata znajdują się: Syria, Ukraina oraz Irak.

W Syrii dokonano 7,5 tys. zamachów. We wschodniej Ukrainie było ich 4,5 tys., zaś w Iraku 3,3 tys. Te trzy kraje były więc miejscem 2/3 wszystkich akcji terrorystycznych w zeszłym roku. Pozostałe miejsca to m.in. Turcja i Jemen. Łącznie w wyniku ataków terrorystycznych zginęło 70 tys. osób, z czego prawie 30 tys. z nich to cywile.

Ponad 4,2 tys. zamachów przeprowadzili ludobójcy z IS. Zginęło w nich 10 tys. cywilów. – W 2016 r. mieliśmy do czynienia ze wzrostem liczby ataków przeprowadzonych przez ISIS poza obszarem Bliskiego Wschodu. W 2015 r. było to tylko 8 proc. wypadków. Rok później już 16 proc. – mówi Matthew Henman, jeden z autorów brytyjskiego raportu.

Niepokojąco brzmią również zawarte w raporcie prognozy na rok 2017. Wynika z nich bowiem, że islamscy ekstremiści będą kontynuowali swoją walkę w Europie oraz rozpoczną działania na nowych terenach, m.in. w Azji Południowowschodniej, gdzie już tworzą swoje bazy.

Poinformuj innych:
Źródło:

pch24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *