Aleppo wolne od bandytów

Poinformuj innych:

Ostatnie oddziały islamistów opuściły już Aleppo. Syryjski rząd ogłosił zwycięstwo, zaś chrześcijanie będą mogli otwarcie świętować Boże Narodzenie.

Walki w mieście trwały od pięciu lat, zaś wczorajszego wieczora Aleppo opuścił ostatni transport bandytów oraz cywilów – głównie rodzin islamistów.- Generalne dowództwo sił zbrojnych ogłosiło powrót bezpieczeństwa do Aleppo po jego wyzwoleniu od terroryzmu i terrorystów oraz ewakuacji ostatnich, którzy tam zostali – czytamy w komunikacie syryjskiej armii. – To zwycięstwo reprezentuje strategiczny punkt zwrotny w wojnie przeciwko terroryzmowi i śmiertelny cios zadany terrorystycznemu projektowi i jego zwolennikom – dodają wojskowi.

– Ewakuowani zostali wszyscy cywile, którzy tego chcieli, a także ranni i bojownicy [czyli członkowie uzbrojonych band – red.] – mówi Krista Armstrong, rzeczniczka Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Wschodnie Aleppo było w rękach uzbrojonych band od lipca 2012. Pozostała część miasta była w rękach Syryjczyków. Po przejęciu kontroli nad całym miastem ewakuowano z niego – wedle ONZ – 35 tys. islamistów oraz cywilów będących rodzinami. W walkach o Aleppo życie straciło od roku 2011 około 22 tys. osób. Miasto zostało odzyskane po miesiącu potężnej ofensywy Syrii wspieranej przez ochotników z Iranu oraz Rosjan.

Poinformuj innych:
Źródło:

pch24.pl, gosc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *