Atak na misję w RŚA. “To była apokalipsa”

Poinformuj innych:

twitter.com/alabira_l

60 islamskich rebeliantów napadło na miasteczko Bocaranga w Republice Środkowoafrykańskiej oraz znajdującą się w nim misję o. kapucynów. Jeden z ojców mówi, że “to była prawdziwa apokalipsa”. Zwraca też uwagę, że siły ONZ w żaden sposób nie zapobiegły napaści.

Atak był zaskoczeniem dla mieszkańców. W rękach rebelii znajduje się wschodnia część kraju. Tymczasem Bocaranga znajduje się w regionie, który uchodził za bezpieczny. – To była prawdziwa apokalipsa ognia; oenzetowskie siły pokojowe nie stanęły w obronie bezbronnej ludności – mówi o. Robert Wnuk OFM w rozmowie z włoskim “Tempi”.

– Po tym, jak usłyszałem kule uderzające w bramę naszej misji, wyszedłem naprzeciw napastnikom. Oczywiście bałem się, ale pozostanie w pokoju na nic by się nie zdało. Liczyłem, że przyszli przede wszystkim kraść, i tak też było – opowiada pracujący w w RŚA od 15 lat misjonarz. – Apokalipsa ognia trwała cztery godziny i przez ten czas z oenzetowskiej bazy sił pokojowych MINUSCA, gdzie jest 10 tys. żołnierzy, nikt nam nie przyszedł z pomocą. Pojawili się, jak już było po wszystkim, mówiąc ludziom, że zadbają o ich bezpieczeństwo. Jednak tym żołnierzom nikt już nie ufa – mówi o. Wnuk.

Z misji zrabowano pieniądze, komputer, telefony i motocykl. Zniszczono też 30 sklepów i spalono dwie ciężarówki. Ludzie schronili się na sawannie. Noc wciąż spędzają w buszu bojąc się, że oprawcy jeszcze powrócą. Instytucje państwa, poza stołecznym Bangi, nigdzie nie działają, nie obowiązuje żadna władza. – Celem ataku było zniszczenie ekonomii naszego miasta i zepchnięcie ubogiej ludności do jeszcze większej nędzy – stwierdza kapłan. – Nikt nam nie pomaga. Kobiety rodzą w buszu, bez najmniejszej opieki. Sytuacja jest dramatyczna – informuje o. Robert Wnuk.

Zapewnia jednocześnie, że mimo napiętej sytuacji misjonarze zostaną przy cierpiącej ludności. – Nasza obecność dodaje im odwagi i nadziei, a dzwon bijący codziennie na Anioł Pański jest znakiem tego, że nie są sami – podkreśla o. Wnuk.

Poinformuj innych:
Źródło:

gosc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *