Australia: chłopcy mogą nie podawać ręki dziewczynkom i kobietom

Poinformuj innych:

Wikimedia Commons

–  Lepiej być zranionym w głowę metalowym kolcem, niż dotknąć dłoń obcej kobiety – czytamy w jednym z hadisów. Na tej podstawie australijska szkoła zezwoliła na nie podawanie ręki osobom płci żeńskiej. Szkoła tłumaczy, że jest to chęć “respektowania przekonań religijnych i tolerancji”.

“The Australian” poinformował, że podczas zeszłorocznego rozdawania świadectw kilku muzułmańskich uczniów w wieku 7-10 lat, którzy odbierali wyróżnienia, odmówili podania im ręki. Polityka szkoły, zezwalająca na takie zachowanie, wynika z jednego z hadisów, który mówi, że “lepiej być zranionym w głowę metalowym kolcem, niż dotknąć dłoń obcej kobiety”. Jak przekonuje placówka, zasada została uzgodniona po konsultacjach z uczniami i pracownikami szkoły.

– Departament edukacji wymaga od szkół, by dostrzegały i szanowały kulturowe, językowe i religijne wychowanie wszystkich uczniów, i promowały otwartą oraz tolerancyjna postawę w zróżnicowany australijskim społeczeństwie – twierdzi rzecznik szkoły.

Jak zauważa The Australian, tak dosłowna interpretacja hadisu jest niespotykana. Złożoności sprawie dodaje fakt, że australijski pierwszy mufti Ibrahim Abu Mohammed podaje kobietom rękę. Podobnie czynił jego poprzednik Fehmi Naji al-Imam.

Również muzułmańskie środowiska w Australii są zaskoczone decyzją szkoły. – Studenci powinni mieć prawo bycia pozdrowionym przez nauczycielki podaniem ręki. Tego typu restrykcyjne zasady nie powinny mieć miejsca w szkołach. Niektórzy traktują pewne sprawy zbyt dosłownie – skomentował Kuranda Seyit, były sekretarz Rady Islamskiej w Sydney.

Poinformuj innych:
Źródło:

interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *