Bangladesz zgodzi się na dziecięce śluby?

Poinformuj innych:

Władze Bangladeszu obradują nad zmianą prawa, która umożliwi udzielanie ślubów osobom poniżej 18. roku życia. Organizacje broniące praw człowieka alarmują: Bangladesz i tak ma ogromny odsetek nieletnich panien młodych!

twitter.com/JulianaLobo26

Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, nieletnie dziewczęta w Bangladeszu będą mogły zostać poślubione “w specjalnych przypadkach”. Problem w tym, iż ustawa nie definiuje, co takim specjalnym przypadkiem jest i pozostawia ogromne pole do nadużyć. Wypowiedzi premiera Szejka Hasiny sugerują, że na ślub będzie można wyrazić zgodę choćby w przypadku ciąży u nastolatki, albo w sytuacji, gdy chodzi o “honor rodziny”. Zwłaszcza to drugie pojęcie, biorąc pod uwagę kulturę muzułmańską, brzmi bardzo niepokojąco.

Już teraz w Bangladeszu nieletnie panny młode są normą. Przedstawiciele organizacji zajmujących się obroną praw człowieka są przerażeni pomysłem bangladeskich władz. – Pracowaliśmy z tysiącami młodych dziewczyn, które zabierano ze szkoły i wydawano wcześnie za mąż. Te dziewczyny znosiły przedwczesne ciąże i były zmuszane do poślubiania swoich oprawców. Nie możemy tego zaakceptować! – denerwuje się Lakshmi Sundaram ze stowarzyszenia Girls Not Brides. Bangladesz jest na czarnej liście państw, w których liczba nieletnich dziewczynek wydawanych za mąż plasuje się na wysokim poziomie. Prawie 40 proc. kobiet bierze tam ślub między 15 a 19 rokiem życia, a odsetek ten stale rośnie. W kraju przeważają muzułmanie, a islam wciąż jest religią państwową.

Poinformuj innych:
Źródło:

voanews.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *