BBC: Broń z Europy dla “opozycji” trafia do IS

Poinformuj innych:
YouTube

YouTube

Broń dostarczana tzw. “umiarkowanej opozycji” ostatecznie trafia do IS w Iraku. Telewizja BBC powołuje się na opinię brytyjskiej grupy badawczej Conflict Armament Research (CAR).

Telewizja wyjaśnia, że organizacja zajmuje się robieniem zdjęć i filmów na obszarach niedawno odbitych z rąk Państwa Islamskiego. – Do tej pory społeczność międzynarodowa była ślepa i nie zwracała uwagi na fakt, że broń jest przekierowywana do regionów objętych konfliktem – mówi James Bevan z CAR.

Bevan przebywał niedawno na terenie odbitego z rąk IS miasta Karakosz koło Mosulu. Podczas inspekcji jednego z domów znaleziono puste pudła po amunicji. Znajdują się na nich numery seryjne, które pozwalają na identyfikację pochodzenia broni.

Jeden z kościołów w mieście został zbezczeszczony przez bandytów i był wykorzystywany jako magazyn oraz fabryka broni. Na podłodze leżały części do produkcji pocisków rakietowych, a obok misek z chemikaliami – odręcznie napisana instrukcja przygotowania materiałów wybuchowych.

W budynku kościoła członkowie CAR odnaleźli również worki z chemikaliami przemysłowymi. Te sprzedawane są wyłącznie na krajowym rynku Turcji. – Ich sieci zakupów sięgają do południowej Turcji i oni prawdopodobnie mają bardzo mocne stosunki z niektórymi głównymi dostawcami – stwierdza James Bevan. CAR otrzymywała dowody na to, że od trzech do pięciu tysięcy worków z chemikaliami mają ten sam numer partii. Oznacza to, że ktoś za jednym razem wykupił połowę produkowanego przez fabrykę towaru.

Grupa CAR doszła do wniosku, że od końca zeszłego roku Państwo Islamskie zdobyło stabilne źródło zaopatrzenia w broń. Numery partii wskazują na fabryki w Europie wschodniej. Stamtąd broń legalnie sprzedawano rządom USA i Arabii Saudyjskiej. Z tych państwa zaś transportowano ją do Turcji i tym kanałem docierała do Syrii i Iraku.

Badacze zwracają uwagę na fakt, że broń trafiała w ręce IS porażająco szybko. Niekiedy ludobójcy otrzymywali broń zaledwie dwa miesiące od zakończenia produkcji.

Poinformuj innych:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *