Belgijski deputowany: media fałszują obraz Syrii

Poinformuj innych:

Targje, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Filip Dewinter, szef belgijskiej delegacji parlamentarnej, która ostatnio odwiedziła Syrię powiedział, że media mocno zniekształcają realną sytuację panującą w Syrii. Po odwiedzeniu szpitala w Aleppo dowiedział się, że zachodnie sankcje stały się przyczyną poważnego niedoboru lekarstw i sprzętu technicznego.

– Główną częścią wizyty było odwiedzenie szpitala al-Jamia, gdzie spotkaliśmy się z ordynatorem. Opowiedział nam o trudnościach i niedoborze sprzętu medycznego. Większość sprzętu przestała działać, dlatego, że kupno niezbędnych części zamiennych jest niemożliwe z powodu nałożonych na Syrię sankcji. Szpitalowi nie wystarcza lekarstw i materiałów medycznych, dlatego, że Unia Europejska zamknęła do nich dostęp – mówi Dewinter.

Deputowany dodał, że podczas wizyty delegacji przeprowadzono “spotkania polityczne z prezydentem Baszarem al-Assadem i ministrem spraw zagranicznych Walidem Muallem”. – Z naszych mediów wiedzeliśmy, że Asad miał zawał, cierpi na choroby serca i temu podobne. Godzinę temu zakończyło się nasze spotkanie, które trwało 1,5 godziny. Wyglądał dobrze, był energiczny i zupełnie zdrowy. Dlatego mówię z przekonaniem, że to były kłamliwe, fałszywe wiadomości – informuje belgijski deputowany.

Filip Dewinter powiedział też, o czym rozmawiał z Assadem. – Sankcje nałożone przez Unię Europejską, zmienne stanowisko prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, spotkanie w Astanie i przyszłe rozmowy w Genewie. Mówiliśmy o rozwoju sytuacji wojennej, szczególnie po zwycięstwie w Aleppo, o zagranicznych terrorystach. W Syrii walczy około 650 belgijskich terrorystów, którzy wstąpili w szeregi IS. Omwialiśmy, jak można rozwiązać ten problem we współpracy z belgijskim rządem – mówi Dewinter.

Według słów Dewintera, al-Assad ma wątpliwości odnośnie zamiarów Erdogana i jego rządu. Prezydent wyraził przekonanie, że broń dla IS do tej pory przenika do Syrii przez Turcję. Uważa także, że Erdogan zajmuje podwójne stanowisko, oraz, że Turcja może udzielić Syrii poparcia. Assad wyjaśnił zmianę stanowiska Erdogana “naciskiem ze strony rosyjskiego prezydenta Władimira Putina” – powiedział belgijski deputowany.

Dewinter powiedział też, że Baszar al-Assad, rząd syryjski oraz armia “to nie wrogowie, ale nasi sojusznicy w rozpowszechnianiu wolności i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i w Europie”. Wyraził też zadowolenie “z powodu ingerencji Rosji i udzielenia pomocy, nie tylko wojskowej, ale i humanitarnej dla narodu syryjskiego”.

Poinformuj innych:
Źródło:

sputniknews.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *