Błogosławiony samuraj

Poinformuj innych:

Wikimedia Commons

Dzisiaj beatyfikowany został Justus Ukona Takayama, japoński arystokrata, który żył na przełomie XVI i XVII wieku. Ze względu na swoją wiarę oraz pochodzenie nazywany był “samurajem Chrystusa”.

Dzisiaj w hali Osakajo-Ho-ru w Osace prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato w imieniu papieża ogłosił błogosławionym Justusa Ukona Tahayamę. Samuraj urodził się w 1552 roku w prefekturze Osaka w południowej części największej japońskiej wyspy Honsiu w rodzinie tzw. daimyo, czyli panów feudalnych, na zamku Sawa w prowincji Yamato. Gdy miał 12 lat, wraz ze swym ojcem Takayama Tomoteru przyjął chrzest z rąk portugalskiego jezuity o. Kaspera di Lella, otrzymując imię Justus. Wcześniej młody Ukona, jako przyszły samuraj, zdążył poznać Bushido, czyli kodeks postępowania rycerzy japońskich.

Jako należący do kasty panów feudalnych – daimyo znajdowali się na drugim, pod względem ważności i znaczenia, miejscu w kraju – po szogunach, mieli m.in. prawo noszenia broni i posiadania własnego wojska. Mogli również, wykorzystując swe wpływy i władzę, wspierać działalność misjonarzy i chronić miejscowych chrześcijan. Zdaniem austriackiego jezuity o. Antona Witwera, postulatora generalnego Towarzystwa Jezusowego, owa szczególna pozycja społeczna Takayamów wpłynęła znacząco na nawrócenie się tysięcy Japończyków na chrześcijaństwo w pierwszym okresie obecności nowej religii na wyspach.

Błogosławiony zmarł na wygnaniu. W 1614 roku ukazał się dekret cesarski, który delegalizował chrześcijaństwo. Zubożały i zdegradowany społecznie samuraj musiał opuścić ojczyznę. Wraz z ok. 300 innymi współwyznawcami pod koniec tegoż roku został skazany na wygnanie na Filipiny.

Poinformuj innych:
Źródło:

gosc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *