Front al-Nusra odłącza się od al-Kaidy

Poinformuj innych:
YouTube

YouTube

Syryjski odłam al-Kaidy, Front al-Nusra, ogłosił odłączenie od tej organizacji. Jednocześnie zapowiedziano także powstanie nowej organizacji terrorystycznej pod nazwą Dżabat Fatah al-Szam. Takie posunięcie ma być odpowiedzią na porozumienie Rosji i USA ws. wspólnych operacji wojskowych oraz bombardowań w Syrii.

Abu Mohamad al-Golani, przywódca Frontu al-Nusra, stwierdził, że utworzenie nowej organizacji ma na celu utrudnienie USA i Rosji walkę z islamistami na terenie Syrii. Liderzy al-Kaidy mieli poprzeć decyzję o odłączeniu. Ahmed Hassan Abu el-Keir, zastępca szefa siatki Ajmana al-Zawahiriego, powiedział, że jego organizacja “wzywa dowództwo Frontu al-Nusra, by robił to, co pozwala chronić interesy islamu i muzułmanów, oraz to, co chroni dżihad”. Wezwał on także członków tej organizacji, by ściśle współpracowali i zjednoczyli się z innymi strukturami islamistów, by walczyć “przeciw krzyżowcom” oraz utworzyć “dobry islamistyczny rząd”.

Władze USA podkreśliły, iż oderwanie się Frontu al-Nusra od al-Kaidy nie zmienia jego oceny w oczach Amerykanów. Josh Earnest rzecznik Białego Domu przyznał jednak, iż wzmaga się niepokój, że Front al-Nusra “w coraz większym stopniu może prowadzić zewnętrzne operacje, które mogą zagrozić zarówno USA, jak i Europie”.

Departament Stanu USA poinformował, że zarówno zmiana nazwy, jak i odłączenie od al-Kaidy nie zmienią nastawienia Waszyngtonu, a Front nadal pozostanie “właściwym celem” dla amerykańskiego i rosyjskiego lotnictwa. Według rzecznika Departamentu Johna Kirby’ego nie istnieją żadne podstawy, by zmieniać opinię nt. “nowej” organizacji. Zapowiedział także, iż twór ten będzie oceniany “na podstawie swoich działań, celów i ideologii”.

Źródła, powołujące się na anonimowego członka dawnej al-Nusry, podają, że nowo powstała organizacja będzie starała się połączyć z innymi grupami dżihadystów, co miałoby spowolnić wprowadzenie w życie amerykańsko-rosyjskich planów dot. lepszej koordynacji operacji wojskowych w Syrii. Główna trudność miałaby polegać na utrudnieniu odróżniania tzw. “umiarkowanych rebeliantów” od dżihadystów.

Eksperci twierdzą także, iż Front Fatah al-Szam chce pozbyć się “międzynarodowego stygmatu al- Kaidy”. Jako grupa “syryjska” liczy bowiem na łatwiejszą współpracę z przeciwnikami prezydenta Baszara al-Assada. Zmiana nazwy i oficjalne odcięcie się od al-Kaidy nie oznaczają jednak rezygnacji z islamistycznej ideologii.

Dr Wojciech Szewko, ekspert ds. terroryzmu i Bliskiego Wschodu, uważa, że ruch al-Nusry jest odpowiedzią na porozumienie zawarte między Amerykanami i Rosjanami dot. wspólnych bombardowań na cele, wśród których jest także ta organizacja.

Deklaracja al-Nusry zbiega się także w czasie z ogłoszeniem przez USA i Rosję rozpoczęcia “operacji humanitarnej” w Aleppo, która umożliwiłaby cywilom opuszczenie miasta.

Amerykańscy eksperci twierdzą, że odłączenie się Frontu al-Nusra od al-Kaidy to dla niej duży cios, gdyż odłam ten był dobrym instrumentem do walki z IS. Rita Katz, szefowa SITE, stwierdziła, iż publiczne oświadczenie lidera “nowej” organizacji, al-Golaniego, zapewne ma na celu zyskanie uznania wśród Syryjczyków. Prawdopodobnie liczy on także na zaprzestanie przez Amerykanów prowadzenia nalotów na pozycje jego organizacji.

mm

Poinformuj innych:
Źródło:

kresy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *