Kilkanaście tysięcy zabitych Afgańczyków

Poinformuj innych:

CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Raport Misji Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) podaje przerażające dane. W zeszłym roku w tym kraju zginęło lub zostało rannych prawie 11,5 tys. cywilów. Liczba rośnie z roku na rok.

Łącznie w konfliktach zbrojnych w Afganistanie ucierpiało 11,4 tys. osób. 3,5 tys. zginęło, zaś 7,9 tys. zostało rannych. W ramach tych danych, 923 zabitych to dzieci. Liczba ta wzrosła w stosunku do 2015 roku o 24 proc.

Misja UNAMA zaczęła notować straty wśród afgańskich cywilów w 2009 roku. Z roku na rok ich liczba nieuchronnie rośnie: jeśli w 2009 roku liczba ofiar konfliktów zbrojnych wynosiła 5,9 tys. osób, w 2015 roku przekroczyła 11 tys. osób.

Około trzecia część tych cierpień to wynik działania rządu. Prawie dwie trzecie ofiar ucierpiało w wyniku działań radykalnych ugrupowań antyrządowych. Część osób zginęła w wyniku eksplozji niewybuchów.

W raporcie podkreślono też wzrost aktywności członków Państwa Islamskiego. Z ich rąk zginęło 209 osób, 690 zostało rannych. Niecałe 600 osób zginęło lub doznało obrażeń w wyniku nalotów afgańskich i międzynarodowych sił. – Zabójstwa i rany tysięcy afgańskich cywilów przeraża, pod wieloma względami można temu zapobiec. Wszystkie strony konfliktu powinny niezwłocznie podjąć konkretne środki w celu obrony zwykłych afgańskich mężczyzn, kobiet i dzieci, których życie legnie w gruzach – mówi specjalny wysłannik ONZ do Afganistanu, Tadamichi Yamamoto.

W ostatnich miesiącach sytuacja w Afganistanie znacznie się pogorszyła. Radykalny ruch Taliban, który wcześniej przejął kontrolę nad znacznym terytorium w rolniczych rejonach kraju, rozpoczął ofensywę na duże miasta. Ponadto na terytorium kraju w porównaniu do ubiegłego roku dziesięciokrotnie wzrosły wpływy IS.

Poinformuj innych:
Źródło:

sputniknews.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *