PILNE: Palmira wyzwolona!

Poinformuj innych:

twitter.com/NatDefFor

Syryjskie wojsko przy wsparciu lotniczym Rosji wyzwoliło Palmirę z rąk bandytów Państwa Islamskiego. Najcięższe walki rozpoczęły się wieczorem.

– Syryjskie wojsko przy wsparciu Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji zakończyło operację przejęcia Palmiry. Poinformował o tym prezydenta Rosji Władimira Putina minister obrony Siergiej Szojgu – ogłosił godzinę temu sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Wcześniej instytucje zachodnie informowały o zaciekłych walkach, które rozpoczęły się wczorajszego wieczora. – Syryjska armia weszła w środę wieczorem do Palmiry w środkowej Syrii po zaciekłych walkach z bojownikami z Państwa Islamskiego, którzy kontrolują to miasto – podało Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. – Armia weszła do jednej z dzielnic na zachodzie Palmiry i przejęła kontrolę nad częścią sektora – oświadczył szef instytucji, Rami Abdel Rahman.

Miasto po raz pierwszy wpadło w ręce IS w maju 2015 roku. Podczas okupacji islamiści zniszczyli miejscowe zabytki oraz zamordowali słynnego syryjskiego archeologa, Chaleda el-Asaada opiekującego się starożytnościami. Asaad zajmował się zabytkami Palmiry ponad 50 lat, a IS próbowało wydobyć od niego informacje na temat ukrytych przed nimi bogactw muzealnych.

Bandyci utrzymywali się tam przez 10 miesięcy, w marcu zostali wyparci przez Syryjczyków. Od grudnia ponownie zajęli Palmirę.

Poinformuj innych:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *