Polak poszukiwany za współpracę z IS

Poinformuj innych:

Twarz 24-letniego Jakuba Jakusa widnieje na listach gończych Interpolu. To pierwszy przypadek, gdy Polak poszukiwany jest przez policję na całym świecie w związku z islamskim terroryzmem.

YouTube

YouTube

Historię Jakusa (w artykule przedstawionego jako Kamil), który uciekł do Syrii, by walczyć w szeregach IS, opisał miesiąc temu jeden z dziennikarzy portalu NaTemat. Urodzony w 1992 r. w Sandomierzu Jakub Jakus nie pochodził z rodziny muzułmańskiej. Przez pewien czas chodził nawet do katolickiej szkoły, lecz – jak przyznaje wychowawczyni – odrzucał wiarę katolicką i nie chodził na katechezę. W trakcie nauki w liceum zdecydował się przejść na islam i przyjął imię Abdullah. Początkowo potajemnie, w czym pomagali mu pracownicy szkoły i dyrektor (np. udostępniając w sekrecie miejsce do modlitwy). Przestał podawać rękę na przywitanie koleżankom, nie przyszedł na studniówkę, nie pozwalał robić sobie zdjęć. Zdaniem kolegów miał “wyprany mózg”.

Po maturze Jakus wyjechał na studia do Łodzi, a następnie do Warszawy i już wtedy znalazł się pod lupą ABW. Wkrótce oznajmił, że chce mieszkać w muzułmańskim kraju i że wyjeżdża do Turcji. Jak się okazało, udał się do Syrii, gdzie wstąpił w szeregi Państwa Islamskiego. Teraz jest poszukiwany przez policję. Postawiono mu szereg zarzutów, m.in. udział w organizacji terrorystycznej, werbowanie nowych członków IS i nielegalne posiadanie broni palnej. List gończy za Jakusem można obejrzeć TUTAJ.

mg

Poinformuj innych:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *