Polak walczący dla IS nie żyje

Poinformuj innych:

List Gończy Interpolu; interpol.int

Media związane z Państwem Islamskim poinformowały o śmierci walczącego dla nich Polaka. Bardzo możliwe, że był to pochodzący z Sandomierza Jakub Janus, o którym pisaliśmy, że wstąpił w szeregi IS.

Grupa SITE, monitorująca media dżihadystów, poinformowała na Twitterze, że bojownik nazywał się Abu Khattab al-Polandi. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że zmarły mężczyzna to pochodzący z Sandomierza poszukiwany przez Interpol Polak – Jakub Janus.

Historię Jakusa opisał jeden z dziennikarzy portalu NaTemat. Urodzony w 1992 r. w Sandomierzu Jakub Jakus nie pochodził z rodziny muzułmańskiej. Przez pewien czas chodził nawet do katolickiej szkoły, lecz – jak przyznaje wychowawczyni – odrzucał wiarę katolicką i nie chodził na katechezę. W trakcie nauki w liceum zdecydował się przejść na islam i przyjął imię Abdullah. Początkowo potajemnie, w czym pomagali mu pracownicy szkoły i dyrektor (np. udostępniając w sekrecie miejsce do modlitwy). Przestał podawać rękę na przywitanie koleżankom, nie przyszedł na studniówkę, nie pozwalał robić sobie zdjęć. Zdaniem kolegów miał “wyprany mózg”.

Po maturze Jakus wyjechał na studia do Łodzi, a następnie do Warszawy i już wtedy znalazł się pod lupą ABW. Wkrótce oznajmił, że chce mieszkać w muzułmańskim kraju i że wyjeżdża do Turcji. Jak się okazało, udał się do Syrii, gdzie wstąpił w szeregi IS. Postawiono mu szereg zarzutów, m.in. udział w organizacji terrorystycznej, werbowanie nowych członków dla kalifatu i nielegalne posiadanie broni palnej.

Poinformuj innych:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *