Prawie 2 tys. osób uwolnionych z rąk Boko Haram

Poinformuj innych:
Wikimedia Commons

Wikimedia Commons

Nigeryjskie ministerstwo obrony informuje, że w trwającej od tygodnia operacji przeciwko Boko Haram w północno-wschodniej części kraju wyzwolono z rąk islamistów 1880 cywilów. Organizacja prawie dwa lata temu ogłosiła się filią Państwa Islamskiego.

Armia Nigerii przeczesuje północno-wschodnią część kraju. Obecnie oczyściła z islamistów obszar 1,3 tys. kilometrów kwadratowych i wyzwoliła prawie 1,9 tys. osób spod niewoli bandytów.

Na początku sierpnia IS wyznaczyło nowego lidera Boko Haram, Abu Musaba al-Barnawiego. Jego frakcja zdecydowanie potępia wcześniejsze zamachy na muzułmańskich cywilów na północnym wschodzie Nigerii. Uważa też, że należy skoncentrować się na celach należący do rządu i na chrześcijanach oraz nawoływać do propagowania dżihadu.

Jeszcze dwa lata temu nigeryjscy islamiści kontrolowali obszar odpowiadający wielkością terytorium Belgii. Chociaż armia ciągle ich wypiera, to wciąż dochodzi do krwawych zamachów terrorystycznych. Szacuje się, że Boko Haram zamordowało już ponad 20 tys. ludzi, zmuszając do ucieczki z domów 2,5 miliona. Ofiarami najczęściej padają chrześcijanie.

Poinformuj innych:
Źródło:

pch24.pl, gosc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *