Rwanda: rząd odrzuca przeprosiny biskupów

Poinformuj innych:
Wikimedia Commons

Wikimedia Commons

Rwandyjscy biskupi z okazji zakończenia Roku Miłosierdzia wystosowali list z przeprosinami za to, że pojedynczy członkowie Kościoła wzięli udział w ludobójstwie członków plemion na terenie tego kraju. Rząd Rwandy jednak odrzucił przeprosiny i domaga się tego aktu od Watykanu.

Rząd Rwandy uznał, że wystosowane w niedzielę przeprosiny episkopatu za udział niektórych członków Kościoła w ludobójstwie Tutsich i Hutu w 1994 roku są nieadekwatne. – Zważywszy na skalę popełnionych zbrodni przeprosiny ze strony Watykanu byłyby dużo bardziej uzasadnione – głosi komunikat rwandyjskiego rządu wydany wczoraj wieczorem. Akt episkopatu określono jako “głęboko nieadekwatny”. – Przeprosiny pozwalają jedynie naświetlić dystans, jaki dzieli Kościół katolicki od pełnego i szczerego uznania swojej odpowiedzialności moralnej i prawnej za współudział w ludobójstwie – twierdzi rząd.

– Przepraszamy za wszelkie krzywdy wyrządzone przez Kościół. Przepraszamy w imieniu wszystkich chrześcijan za wyrządzone przez nas zło w każdej formie. Żałujemy, że przedstawiciele Kościoła złamali przysięgę posłuszeństwa wobec Bożych przykazań – napisali rwandyjscy biskupi w opublikowanym w niedzielę liście, który odczytano w niedzielę we wszystkich parafiach w kraju. – Prosimy o przebaczenie za zbrodnię, która polegała na okazywaniu nienawiści naszym bliźnim z powodu ich przynależności etnicznej. Nie pokazaliśmy, że jesteśmy jedną rodziną, lecz zabijaliśmy się nawzajem – dodano.

W oświadczeniu biskupi przyznają, że – działając w pojedynkę – członkowie Kościoła planowali i dopuszczali się zbrodni podczas masakr, w których z rąk radykałów z plemienia Hutu zginęło ponad 800 tys. Tutsich, którzy stanowią mniejszość w kraju oraz umiarkowanych Hutu.

Z relacji części ocalałych wynika, że wiele ofiar zginęło z rąk katolickich duchownych i zakonnic; rwandyjski rząd twierdzi ponadto, że wiele osób zabito w kościołach, gdzie szukały schronienia.

Przesłanie biskupów zostało celowo zaplanowano na minioną niedzielę, ponieważ tego dnia oficjalnie dobiegł końca ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Święty Miłosierdzia.

Obecnie około połowy Rwandyjczyków to katolicy. Po ludobójstwie wiele osób zwróciło się ku różnego rodzaju Kościołom zielonoświątkowym.

Poinformuj innych:
Źródło:

interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *