Szachowe mistrzostwa pod znakiem hidżabu

Poinformuj innych:

facebook.com/KochamSzachy

Chcesz walczyć o tytuł najlepszej szachistki świata? Musisz wystąpić w hidżabie. Takie wytyczne narzuciły władze irańskie zawodniczkom, które zgłosiły się do międzynarodowych kobiecych mistrzostw w szachach. Decyzja Teheranu wzbudziła ogromne kontrowersje. Krytyki nie uniknęła również polska zawodniczka, która zdecydowała się grać w muzułmańskim nakryciu głowy.

W Teheranie mierzą się najlepsze szachistki świata, jednak w tym roku bardziej niż rozgrywki na szachownicy uwagę opinii publicznej przyciągnęły hidżaby na głowach zawodniczek. Goszcząca szachistki irańska stolica postawiła warunek: kobiety muszą grać z włosami zakrytymi hidżabem. Zmuszanie zawodniczek do noszenia muzułmańskiego ubioru wywołała ogólnoświatową dyskusję na temat islamizacji oraz praw kobiet w krajach Bliskiego Wschodu. Hidżab jest obowiązkowym nakryciem głowy irańskich kobiet od 1979 r., kiedy to obalono monarchię, a władzę przejęli islamiści z ajatollahem Chomeinim na czele.

Większość szachistek, w tym reprezentująca Polskę arcymistrzyni Monika Soćko, zdecydowała się włożyć hidżab, co wywołało ostre komentarze. Krytyki nie uniknęła również Międzynarodowa Federacja Szachowa FIDE, którą otwarcie oskarżono o wspieranie muzułmańskiej dyskryminacji kobiet. – Kobiety zmuszono do założenia islamskiego hidżabu, ignorując statut FIDE sprzeciwiający się dyskryminacji przez wzgląd na religię bądź płeć – skomentował sprawę brytyjski arcymistrz Nigel Short. Dwie z zawodniczek, Ukrainka Marija Muzyczuk oraz reprezentująca Stany Zjednoczone Gruzinka Nazi Paikidze, odmówiły uczestnictwa w mistrzostwach, sprzeciwiając się w ten sposób nakazowi noszenia hidżabów (TUTAJ).

Poinformuj innych:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *