Szwecja dostosowuje język do imigrantów

Poinformuj innych:

facebook.com/LerniaAB

“Postępowi” lingwiści z drugiej strony Bałtyku uznali, że obecnie istniejąca norma dotycząca wymowy szwedzkiej jest zbyt wykluczająca wobec tych, którzy posługują się obcymi akcentami. Chcą stworzyć nową normę wymowy, włączając w nią również akcenty używane przez imigrantów.

Na pomysł uczynienia szwedzkiego “mniej ekskluzywnym” wpadł językoznawca Mikael Parkvall. Nowa norma jest obecnie opracowywana w instytucie Lernia. Jak tłumaczy przedstawicielka Lernii, osoby posługujące się nietypowym akcentem (czytaj: imigranci) są obecnie dyskryminowane na rynku pracy. Stąd pomysł, by dostosować do nich szwedzką wymowę. – Nie możemy wykluczać ludzi tylko dlatego, że mówią inaczej niż my – twierdzi Ina Tzacheva.

Nowy szwedzki ma być wypadkową przeróżnych dialektów używanych obecnie w kraju. Gdy lingwiści w Lernii ustalą, jak ma brzmieć język, trafi on do użytku ogólnego jako norma. Na przyjęcie “nowej normy” zdecydowali się już szwedzcy skauci oraz biblioteka Uniwersytetu Sztokholmskiego. Przeciwko pomysłowi protestują “mniej postępowi” Szwedzi, dla których sztuczna “norma” jest zabijaniem prawdziwego języka szwedzkiego, kształtującego się na przestrzeni wieków.

Poinformuj innych:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *