Elektryk powiązany z IS zatrzymany w Australii

Poinformuj innych:

42-letni Haisem Zahab mieszkał w Australii wraz z rodziną. Na pierwszy rzut oka niepozorny technik okazał się pomocnikiem Państwa Islamskiego, który tworzył dla dżihadystów broń.

YouTube

Policja australijska zatrzymała Zahaba po tym, jak śledztwo ujawniło jego związki z IS. Okazało się, że niepozorny elektryk, który na co dzień prowadził w mieście Young firmę produkującą panele słoneczne, miał także dodatkowe źródło dochodu – konstruowanie broni dla islamistów. Jak twierdzi Andrew Colwin z australijskiej policji federalnej AFP, Zahab “na pierwszy rzut oka nie wydawał się mieć doświadczenia w zakresie rakiet czy laserowej technologii”.

W trakcie trwającego ponad rok śledztwa okazało się, że Haisem Zahab zaprojektował dla dżihadystów rakiety, a także system ostrzegania przed pociskami laserowymi. Islamistom pomagała także rodzina Zahaba: żona, syn i synowa, którzy za pomocą bankowości internetowej zdobywali fundusze na rzecz IS.

Państwo Islamskie często rekrutuje specjalistów w różnych dziedzinach, którzy zamieszkują państwa zachodnie i są w stanie im pomóc. Szerokim echem odbiła się m.in. sprawa Juanaida Hussaina – obywatela Wielkiej Brytanii, który tworzył dla islamistów sieć komputerową CyberCaliphate.

Poinformuj innych:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *