Trump ostro o szwedzkiej polityce migracyjnej

Poinformuj innych:

YouTube

Szwecja ma problem z przestępczością, bo przyjmuje zbyt wielu islamskich imigrantów – stwierdził prezydent Donald Trump podczas spotkania z wyborcami na Florydzie. Wypowiedź prezydenta USA wzburzyła część szwedzkiej sceny politycznej

– Musimy zadbać o bezpieczeństwo naszego kraju. Popatrzcie, co dzieje się w Niemczech. Popatrzcie, co wydarzyło się wczoraj w Szwecji! – grzmiał Trump. – Przyjęli ogromną liczbę [imigrantów – red.], mają teraz problemy, jakie trudno byłoby sobie nawet wyobrazić. – ostrzegał amerykański prezydent.

Wypowiedź republikanina wywołała szybki odzew w samej Szwecji. Znaleźli się, rzecz jasna, obrońcy imigrantów, oskarżający Trumpa o manipulację – jak posłanka Laila Naraghi. Parlamentarzystka stwierdziła, że prezydent manipuluje statystykami, oraz że nie istnieje dowód na to, by imigranci popełniali przestępstwa częściej niż rdzenni Szwedzi. Równie sceptycznie do tematu odniósł się były premier Carl Bildt kpiąc, że słowa Trumpa są wynikiem palenia przez niego nielegalnych substancji. Jak na ironię, nazajutrz w dzielnicy Sztokholmu zamieszkanej głównie przez imigrantów, wybuchły zamieszki, podczas których podpalono samochody, a policję obrzucono kamieniami.

Nie wszyscy politycy w Szwecji są jednak tego samego zdania co Naraghi i Bildt. Dwóch parlamentarzystów z ramienia Szwedzkich Demokratów (SD) odpowiedziało oficjalnym listem na łamach prasy, w którym stwierdzają jednogłośnie: Trump ma rację. – Trump nie wyolbrzymił problemów Szwecji. Jeżeli już, to je znacznie umniejszył – napisali Jimmie Akesson i Mattias Karlsson. – Szwecja przyjęła 275 tys. uchodźców ubiegających się o azyl, wielu bez paszportów; prowadzi to do zamieszek i wzrostu przestępczości – kontynuują posłowie. Według Akessona i Karlssona aż 80 proc. imigrantów, którzy przybyli do Szwecji w 2015 r., nie posiadało ważnych dokumentów tożsamości.

 

Poinformuj innych:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *