Obama chce więcej sił w Syrii

Poinformuj innych:

Administracja prezydenta Obamy rozważa wysłanie dodatkowych sił specjalnych do Syrii. Mają one wspierać miejscowe siły w obaleniu IS. Informację podało wczoraj amerykańskie Ministerstwo Obrony.

Celem jest wsparcie miejscowych sił w odbiciu Rakki oraz irackiego Mosulu oraz zlikwidowanie IS. Amerykanie mają pomóc w planowaniu ataków na Państwo Islamskie. – Nie będziemy dłużej tolerować sytuacji,w której mają oni swoje główne kwatery w Rakce i Mosulu. Zamierzamy nadal wywierać na nich presję – powiedział w czwartek Obama po spotkaniu z dowódcami wojskowymi w Białym Domu.

Zdaniem CNN wysłanie dodatkowych sił specjalnych do Syrii jest na razie jedynie opcją. Władze USA rozważają również przekonanie władz Iraku do zaakceptowania amerykańskiego wsparcia w formie artylerii bądź helikopterów Apache. Obecnie istnieje również program treningowy dla bojowników z różnych miejscowych grup, którzy po selekcji mają trafiać na szkolenie do Turcji a następnie wrócić do Syrii, by wykonać swoje zadanie. Niestety, czego nie podają już amerykańskie media, spora część przeszkolonych już bojowników przechodzi na stronę IS. W październiku duża grupa już po szkoleniu uciekła na stronę wroga, zabierając ze sobą przy okazji cenny amerykański sprzęt.

mg

Źródło: edition.cnn.com
Foto: Elizabeth Cromwell, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Poinformuj innych:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *